Večírek za dveřmi a já nemám punčocháče!

Chystáš se na večírek a zjistila jsi, že nemáš pořádné punčocháče ke své oblíbené minisukni? Každá máme doma v šuplíku punčocháčů i několik, ale přiznejme si – ne vždy, když si je koupíme, doneseme domů a vyzkoušíme, padnou jako ulité nebo sedí barvou. Pomůžeme ti vybrat ty správné právě pro tebe.

Jak vybrat správné punčocháče?

Punčocháče si bohužel nemůžeš vyzkoušet podobně jako tričko nebo boty. A pokud si chceš pořídit nějaké luxusnější, můžou tě stát i pár stovek – a na rozhazování zrovna v případě punčoch přece nemáme. Nauč se proto, co vlastně znamenají ty tajemné značky a čísla na krabičkách. Vyznat se v nich koneckonců není nic složitého.

Transparentní, nebo krycí?

Při výběru silonek je důležitá nejen velikost, ale také DEN (Denier), který vyjadřuje sílu vlákna. Vypoví tak o jejich průhlednosti. Pamatuj, že čím vyšší DEN, tím méně průhledné punčocháče budou. U nás obvykle 10,15 a 20 DEN.

Jak vybrat správnou velikost a barvu?

Na zadní straně krabičky bývá tabulka rozdělená podle výšky a kilogramů. Ta ti napoví, jak správně zvolit velikost. Pokud jsou zrovna tvoje míry na rozhraní, zvol raději ty větší. Není příjemné, když punčocháče škrtí a pod oblečením nevypadá nejlépe, když se ti “zakusují” do špíčků.

Jestli zrovna potřebuješ punčocháče černé, budeš mít výběr snazší, obtížnější je to s tělovou barvou. Pamatuj, že v krabičce vypadají všechny punčocháče tmavší, než když je pak oblékneš na tělo. Přihlédni k tomu, jestli je tvá pleť zrovna opálená nebo světlá. Nejsi si stále úplně jistá? Zvol raději o něco tmavší než světlejší.

Lesklé, nebo matné?

Punčocháče s vysokým podílem Lycry jsou vždy lesklejší a hodí se spíše na slavnostnější příležitosti než na denní nošení. Pamatuj ovšem, že jestli nejsi majitelka hubených výstavních nožek, raději si je nekupuj, opticky totiž přidávají kila navíc. Dobrá zpráva je, že jejich módní boom je za námi a nosí se spíše ty matné, a to i na plesy a večírky. Vypadají totiž mnohem přirozeněji a ideální je, pokud nejde na první pohled poznat, že je na sobě vůbec máš. Zesílená špička v otevřených sandálkách je dnes dokonce považována za společenské faux pas.

Bokové, nebo do pasu?

Punčocháče si můžeš pořídit buď klasické pasové anebo se sníženým sedem, které se obzvlášť hodí pod bokové sukně a kalhoty či pod šaty s hlubokým zadním výstřihem. Bokové se ale shánějí trošku obtížněji, ale vzhledem k poptávce jsou už často k dostání i v běžných supermarketech.

Zesílený sed a špička, ano či ne? Je určitě dobré, si předem promyslet celý outfit. Pokud si plánuješ obléct minisukni nebo krátké kraťásky, nebude vypadat dobře, když ti bude vyčuhovat zesílený sed. Zesílená špička má své výhody v tom, že punčocháče jsou v botě odolnější, ale pokud plánuješ obuv s otevřenou špičkou, určitě vol ty bez zesílené špičky. Pořídit si můžeš dokonce punčocháče, které jsou úplně bez špičky. Do otevřených botiček úplně ideální.

ČTI TAKÉ: Jak vybrat levné plesové šaty, ve kterých zazáříš?

Pokud se zrovna necítíš na to, že by sis měla obléct sukni nebo ti právě silonky vyrábějí v pase nevzhledný faldík, zkus stahovací nebo push-up punčochy. Dovedou stáhnout a zpevnit stehna, zadeček, ale i bříško. U nás je prodává například značka Fiore.

Když se na punčoše rozjede oko

Punčochy s oky se možná hodí pro rebelské punkerky v martenskách, něžná víla v koktejlkách si s nimi ale udělá pěkný trapas. Samozřejmě nehody se stávají, přestože jsi sebevíc opatrná – dávej pozor především na zatržení silonek třeba o židli, roh stolu nebo na dřevěných lavicích. Pro tento případ je vždy lepší mít u sebe jedny náhradní. Ty se do kabelky vždycky vejdou.

ČTI TAKÉ: Poradíme ti s výběrem šatů, učesu i líčení na ples

A když už nemáš jinou možnost, zatři rozjíždějící se oko bezbarvým lakem anebo místo silněji postříkej silně tužícím lakem na vlasy, aby se už nezvětšovalo. Z toho vyplývá i rada na závěr: Když už punčocháče kupuješ, kup si raději alespoň dvoje.

Michaela K.

Chtěla by procestovat svět a napsat knihu. Ráda čte francouzské historické romány. Zajímá se o archeologii a starověké kultury. Baví ji módní trendy a kosmetika. Zvláštní slabost má pro nakupování bot, vlastní tolik párů, že už je snad ani nelze spočítat. A v neposlední řadě miluje svoji rodinu, kterou staví především vždy na první místo.

3 Comments
  1. Holky, a co říkáte na kombinaci minisukně+samodržící punčochy? Párkrát jsem v tom viděla někoho na ulici a říkám si, jestli není moc velké faux paus když krajkový okraj vykukuje…

Leave a Reply

Your email address will not be published.