Jak nezkrachovat na Vánoce

I když jsou Vánoce až za dva měsíce, je na čase začít se postupně připravovat na to, že tě nejspíš čekají větší výdaje. Naštěstí jsou způsoby, jak se na to připravit a zvládnout to bez větší újmy na rozpočtu. Stačí se řídit několika dobrými pravidly, která ti pomůžou vše si dopředu zorganizovat.

Když víš, že tě čekají větší výdaje, měla bys vše dopředu zvážit a naplánovat, aby se ti najednou v polovině procesu nestalo, že ti nezbývají peníze ani na nezbytné věci. Existuje několik věcí, na které je dobré se zaměřit.vanocni-darky-nakupovani-vanoce-online-internet

Zvaž své skutečné možnosti

Že jednoho dne přijdou Vánoce, všichni víme. Proto by sis v dostatečném předstihu měla uvědomit, kolik dárků vlastně budeš pořizovat a kolik za ně přibližně hodláš utratit. Buď sebekritická
a poctivě si přiznej, kolik korun budeš přibližně schopná do dárků investovat. Tomu přizpůsob nejen jejich hodnotu, ale také množství. Pokud například víš, že peněz nebude mnoho, asi není moudré obdarovat dárky všechny spolužáky a kamarády, které máš. Pokud na tom přesto budeš trvat, bylo by rozumné buď vymyslet, jak si vydělat více peněz, nebo pro ně připravit nějaké úspornější dárky. Naopak pokud máš k dispozici velkou sumu, můžeš si spíše dovolit pojmout Vánoce více honosně.
Rozděl si obdarované do několika kategorií

Nyní už víme, s jakým rozpočtem můžeme přibližně počítat. Teď přichází chvíle, kdy by sis měla rozdělit všechny dárky do několika skupin a těm se postupně věnovat. První kategorií budou dárky s označením „Urgentní“. Sem patří členové nejužší rodiny, tvůj přítel či nejlepší kamarádka. Tyto dárky pravděpodobně budou nejdražší a pro tebe prioritní. Další kategorie by se dala nazvat jako „Důležité“ a zařaď do ní širší rodinu a pár dobrých přátel. Poslední skupinou by pak mohli být „Doplňkové dárky“, kam patří známí, spolužáci a lidé, které musíš podarovat čistě ze slušnosti (jako například učitelka klavíru, paní, které pomáháte v domácnosti jako dobrovolnice, šéf v práci apod.). Sama vidíš, že tyto skupiny mají různou důležitost a už jen jejich názvy napovídají, v jakém pořadí je nelepší se jim věnovat.

Zase ten time – management

Zásadní klíč k úspěchu je neponechat nic náhodě. Čím déle budeš s pořizováním dárků otálet, tím více ti hrozí, že budeš nucena pořídit něco, co ti úplně nevyhovuje nebo je nevýhodné cenově. Proto bys měla co nejdříve, nejlépe tento týden, sestavit seznam všech věcí, které budeš chtít svým blízkým nadělit a začít je postupně shánět. Zaprvé se tím vyhneš předvánočnímu stresu, zadruhé předejdeš tomu, aby tě Vánoce zruinovaly. Postupuj pochopitelně od nejdůležitějšího k méně důležitému a tomu by měly odpovídat i ceny dárků v případě, že peněz nemáš nazbyt. Naplánuj si, které dny věnuješ nákupu a pokus se v ten den zařídit co nejvíce věcí. Zamysli se nad tím, které dárky bys mohla nakoupit přes internet, často tím ušetříš čas i peníze.

Chytré nápady

Existují způsoby, jak můžeš připravit poměrně efektní dárky za málo peněz. Můžeš kupříkladu upéct domácí sušenky, zabalit je do papírového sáčku a vyrobit originální visačku. Můžeš jimi podarovat známé a hodí se i na dárky, které dáváme cizím lidem jako formalitu. Pokud jsi alespoň trochu manuálně zručná, možná dokážeš vyrobit bižuterii pro své kamarádky. Můžeš šít potahy na polštáře, chňapky nebo taštičky, zkrátka fantazii se meze nekladou. Poměrně vděčným dárkem může být také domácí mýdlo, doma litá čokoláda a spousta dalších podobných nápadů, fantazii se zkrátka meze nekladou.

Sama vidíš, že Vánoce se dají v klidu a míru zvládnout, pokud se včas zaměříš na to důležité a neponecháš nic náhodě. A pokud máš nějaké zajímavé tipy na originální vánoční dárky, neváhej a poděl se o ně s námi v komentářích!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.