Rok utahování opasků je tady a rozhodně to není menší velikostí oblečení. Celá Evropa se obává krize, vlády připravují záchranné balíčky pro případ padnutí Eura a ekonomické prognózy do budoucna mají do růžové hodně daleko. Přišel zkrátka čas přestat rozhazovat tam, kde můžeš ušetřit, a chytré z nás si ušetřené penízky navíc začnou odkládat stranou.
V Česku se spousta lidí začíná bát o svůj důchod – především tedy ti stále pracující, a největším tahákem novin jsou články o tom, jak ušetřit peníze. Slečna ti poradí, jak mít připravené rezervy na horší časy a kde ušetřit peníze.
Záchranný fond pro případ nouze se vyplatí
Přestože nepředpokládám, že bys už teď měla dluhy na kreditní kartě nebo půjčky od banky, vždy je lepší myslet dopředu. Pokud ti již bylo alespoň patnáct let, můžeš si založit vlastní bankovní účet (například u MBanky, kde se platí minimální poplatky), kam si každý měsíc převedeš nebo vložíš určitou částku z kapesného nebo výplaty.
Čti také: Jak si zpestřit kapesné při studiu?
Například s přítelem převádíme na společný – spořicí účet na konci měsíce to, co nám zbylo z předešlé výplaty. Takto můžeš pomalu šetřit i na větší věci než na svetřík z Orsay a nikdy nevíš, kdy se ti bude extra hotovost hodit. Sice ji tím nezúročíš, ale alespoň ji budeš mít snadno na dosah, kdykoliv ji budeš potřebovat – a to bývá u běžného spoření problém.
Kdy je dostatečně brzo začít šetřit na důchod?
Občas mám pocit, že ještě před narozením, ale to už dost dobře nestíháme. S největší pravděpodobností se budeš muset uskromňovat od první „dospělácké“ výplaty. Kolik je ale správné si odkládat? Ekonomové tvrdí, že asi 10 procent z každé výplaty měsíčně by mohlo stačit. Bohužel se však vyskytnou situace a měsíce, kdy ti na penzijní spoření prostě nevystačí, a proto je lepší začít, jak nejdříve to jde!
Jak můžeš šetřit už teď?
Netvrdím, že bys měla okamžitě zakládat penzijní spoření a odkládat si deset procent z kapesného. Ale můžeš se pomalu naučit několik triků, které ti pomůžou neutrácet zbytečně v době, kdy ti každá koruna bude dobrá.
Nakupovat ve slevách
Není žádným tajemstvím, že ceny nové kolekce jsou několikanásobně vyšší, než je hodnota samotného výrobku. Pokud si vyhlídneš nové šaty nebo halenku, ale nechce se ti platit několik stovek, počkej si na sezónní slevy nebo akci butiku. Nejen že můžeš ušetřit až polovinu ceny, ale čas ti pomůže zjistit, jestli je daný kousek skutečně tvůj styl a bude se ti hodit ke zbytku šatníku.
Čti také: Jak nepodléhat slevovému šílenství a neutrácet za zbytečnosti?
Smartphone může ušetřit peníze
Jak, když stojí tisíce korun? Jednoduše – smartphony mají většinou zabudovanou wi-fi, kterou dnes najdeš už v každé restauraci, knihovně nebo škole. Některá šťastná města jsou dokonce pokryta celoplošně. Internet v telefonu ti dovolí používat aplikace jako Viber nebo Skype, ze kterých můžeš posílat zprávy nebo telefonovat zdarma. A faktura od operátora bude nižší a nižší.
Čti také: Jak ušetřit za dárky?
Stránky na porovnávání internetových cen
Vyhlídla sis novou kulmu na vlasy, MP3 přehrávač nebo jinou dražší věcičku? Pomocí serverů jako Heureka.cz nebo třeba Srovnanicen.cz můžeš zjistit, který internetový obchod ji má nejlevnější a co si o daném spotřebiči myslí ti, kteří si jej koupili před tebou. Při nakupování online si jen dej pozor na poštovné – občas může právě poštovné zvýšit cenu daného produktu na stejnou výši jako v kamenném obchodě.
Čti také: Udělej si test – umíš zacházet s penězi?
Domácí kosmetika – ušetři stovky měsíčně
Miluješ pleťové masky, tělové peelingy a bez vlasové kúry si neumíš představit neděli? A spočítala sis, kolik za tyto zkrášlovače měsíčně utratíš peněz? Kosmetika je vedle oblečení a módních doplňků nejvyšší položkou v měsíčním rozpočtu každé ženy, která chce vypadat k světu. Jsme schopné utratit stovky a tisíce za nové lahvičky, spreje a vosky, jen abychom se líbily. Když ale musíme začít šetřit, je potřeba hledat nové cesty, jak se udržet krásné, a přesto nevytáhnout kartu z peněženky. Řešením může být návrat k domácí kosmetice – vždyť i maska vyrobená z kvasnic nebo vaječných bílků umí zázraky a navíc můžeš mít dobrý pocit, že na sebe nepatláš žádná éčka.
Čti také: Je lepší kosmetika koupená, nebo z domácích surovin?
Cigarety a alkohol – zkáza našich peněženek
Snad nejlogičtější krok – vezměme si, že krabička cigaret stojí zhruba 70 korun. Za tři krabičky týdně utratíš 210 korun, měsíčně 840 korun a ročně neuvěřitelných 10 080 korun. To už je docela vysoká částka, která by stačila i na slušnou dovolenou!
Čti také: Jak zbavit tělo škodlivin?
Slevové portály, kupony, věrnostní programy
Využívat slevové portály jako jsou Slevomat, Slevici, Slevy a podobně se ti určitě vyplatí – už jen pokud si potrpíš na masáže, fitness nebo restaurace. Díky kuponům zaplatíš stovky korun za aktivity, které by normálně stály tisíce – hurá na slevy! Jen si dej bacha, abys v zápalu lákavých cen nakonec neutratila ještě více…
Čti také: Jaké slevové kupony se opravdu vyplatí a na co si dát naopak pozor?
Dámské jízdy s kamarádkami – mani/pedi nebo barvení vlasů zdarma
Na manikúru, pedikúru a kadeřnici platí stejná matematika jako na kouření. Jedna návště salonu pro dobarvení kořínků nebo gelové nehty tě přijde zhruba na 400 korun – a to musíš absolvovat pravidelně! Uspořádej raději dámskou jízdu s kamarádkami, na které si navzájem nalakujete nehty, dobarvíte vlasy, případně se napatláte samoopalovacími krémy. Všechny navzájem ušetříte, zasmějete se a budete mít na co vzpomínat.
Čti také: Vyzkoušej si roli stylisty.
Jak hodláš v letošním roce spořit ty? Které tipy se ti osvědčily? Poděl se s námi o své zkušenosti!