Co pít místo kafe aneb náhražky pro kafoholičky

Také si neumíš představit začátek dne bez hrnku horkého, voňavého kafíčka? Nic tě neprobere líp, a kdyby ti někdo řekl, že kafe došlo, nejsi schopná fungovat? Možná zbystříš, když se tvoje počty hrnečků za den začnou nebezpečně zvyšovat. Co ale pít, aby to bylo alespoň trochu podobné kávě?

Moje milované kafe – pít či nepít?

Káva je zdravá

Kdybych založila klub kafoholiků asi bych byla vedoucí. Co mě uklidňuje je fakt, že podle výzkumů je káva zdravá. Obsahuje totiž antioxidanty, které ničí volné radikály a je vhodná při hubnutí, protože zrychluje metabolismus. Podle Institutu kávy působí také jako prevence proti civilizačním chorobám. A v neposlední řadě nás umí naladit na psychickou pohodu. Kávou se může léčit i astma – například ve Skotsku se kofein používá na léčbu astmatu už od roku 1859

Věděla jsi, že..?: výzkumy tvrdí, že když si dáš asi dvacet minut před cvičením kafe, zvýšíš tím účinek cvičení a snadněji spálíš tuky

Tip: Proč se káva jmenuje káva?

Káva není zdravá

Na druhé straně najdeš i zcela protichůdné závěry výzkumů. Káva podle nich způsobuje řídnutí kostí, odvodňuje a u citlivějších osob může vyvolat třes, bolesti hlavy a třes rukou. Kofein krátkodobě zvyšuje krevní tlak, takže pokud trpíš vysokým krevním tlakem, měla by ses kávě raději vyhýbat.

Věděla jsi, že…? Za bezpečnou dávku kofeinu se považuje 300 miligramů denně, což odpovídá zhruba dvěma až třem šálkům. Ke kávě vždy vypij sklenici vody.

Tip: Jaký vliv má káva na zdraví ledvin nebo na zubní sklovinu?

Jaké jsou alternativy kávy?

Jestli chceš omezit pití kávy, ze začátku možná budeš mít potřebu uvařit si svůj hrneček alespoň z něčeho jiného. Jsi zkrátka zvyklá, že k učení nebo k televizi popíjíš voňavý, dobrý a horký nápoj a nechceš to měnit. Ovocný čaj ti chuť kávy zrovna moc nepřipomíná, takže co vyzkoušet místo ní?

Caro
Rozpustný kávovinový nápoj od Nestlé z ječmene, čekanky a žita. Neobsahuje kofein. 200 gramů koupíš v běžné síti supermarketů za 79 korun.

Špaldové kafe
Instantní špaldové kafe neobsahuje kofein. Má zajímavou ořechovou chuť a vysoký obsah vlákniny. Pije se černé, se sójovým mlékem nebo smetanou. Koupíš ho v obchodech se zdravou výživou (50 gramů za 48 korun).

Ajurvédské kafe
Je to bylinný nápoj s ženšenem, neobsahuje kofein a působí proti úzkosti, psychickému vyčerpání a zlepšuje špatný krevní obraz. Obsahuje čekanku obecnou a výtažek z byliny Ašvagandha. Koupíš ho v prodejnách zdravé výživy (50 gramů za 79 korun).

Bikava
Směs s kávovinou a cukrem. Kromě kávoviny obsahuje také sušené odtučněné mléko a sušenou syrovátku. 200 gramů koupíš v běžné síti supermarketů za 39 korun.

Melta
Jde o pomletý kořen čekanky obecné, cukrové řepy, ječmene a žita. Neobsahuje kofein a dochucuje se mlékem nebo smetanou. 500 gramů Melty koupíš za 30 korun.

A pokud je ti jedno, co v hrnečku bude, vyzkoušej zelený čaj.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.