Všichni je známe a všichni jimi občas trpíme. Patří k nejčastějším zdravotním problémům, s nimiž se potýkáme. O čem je řeč? O bolestech zad.
Se zády mám problémy odmalička. Způsobeny jsou nejspíš rychlým růstem, kvůli němuž nemám správně zakřivenou páteř. Větší problémy ale nastaly, když jsem spadla na bruslích. Říkala jsem si, že budu mít pár modřin, které se zahojí, a budu moci jezdit dál, ale mýlila jsem se. Diagnóza zněla: vyhřezlá ploténka.
O ploténkách jsme se učili v biologii. Jsou to elastické tkáně umístěné mezi obratli, které chrání páteř před otřesy. Pokud se ploténka posune o šest milimetrů, jde o výhřez. Větším problémem ale je, když v ploténce praskne vazivo, jeho obsah následně vyteče, ztuhne a tlačí na nervy okolo. A přesně to se mi stalo. Následovala série rehabilitací, analgetik a nakonec operace.
Na prevenci je nutné myslet včas
Většina z nás si za problémy se zády může sama. Nedostatečně se hýbeme, anebo zatěžujeme pohybový aparát nerovnoměrně. Páteř má čtyři kritická místa. Jsou jimi krční a hrudní páteř, bedra a kříže.
U krční páteře často dochází k blokádám a utlačení nervů. Výhřez ploténky se může zřídka objevit i u krčních obratlů, kde je velmi bolestivý a nebezpečný, protože může dojít až k ochrnutí horních končetin. Co způsobuje bolesti krční páteře? Špatné sezení, průvan, klimatizace. Pokud tě právě toto postihne, pomůže límec, léky proti bolesti a lékař.
Hrudní páteři hrozí hlavně blokády, které se mohou projevit bolestmi ve střední části zad, špatným dýcháním a pícháním u srdce. Stačí k tomu jednostranná zátěž nebo špatný pohyb. Tyto problémy však nikdy nepodceňuj, obdobně se projevuje i infarkt, takže vždy vyhledej lékaře. Pokud se skutečně jedná o blokádu, pomáhá masáž a rehabilitace.
Nejvíce zatěžovanou, a tudíž nejproblematičtější částí páteře jsou bedra a kříže. Bolest této oblasti zahrnuje bolest dolní části zad, bolest vystřelující do stran, do boků, nohou, slabin a hýždí. Mohou být způsobeny přetížením, špatným držením těla, chybnými pohybovými návyky, anebo nadváhou. K nejčastějším problémům patří blokády a vyhřezlé ploténky. Nejčastěji se léčí prášky utišující bolest, injekcemi, klidem na lůžku, někdy dokonce i operací.
Hezky zpříma
Základem boje proti problémům se zády je správný postoj – ramena dozadu, břicho a zadek zatáhnout, hlavu vzhůru. Správné držení těla není dobré jen pro tvé zdraví, ale působí lépe i na tvé okolí – vypadáš sebevědoměji. Je ale důležité, abys tento postoj dodržovala i při sezení. Právě to je pro tvou páteř to nejhorší, jelikož na ni přenášíš váhu horní poloviny těla. Takže nezapomeň – nehrb se! Představ si například, že máš mezi lopatkami pomeranč, který ti nesmí spadnout.
Čti také: Jak získat hvězdný šarm? Zapracuj na správném držení těla
Výborná pomůcka je také velký gymnastický míč, na kterém seď doma u počítače. Pokud ti ale sezení na míči vadí, nauč se sedět správně na židli. Je dobré, aby se bedra opírala o opěrátko. Jestliže to tak není, vlož si mezi bedra a židli polštářek. Nohy by měly při sezení být v pravém úhlu a chodidla by se měla celou plochou dotýkat země.
Pokud máš proleženou matraci, je dobré vyměnit i ji. Nejvhodnější matrací je středně tvrdá, dávej také pozor na to, aby si páteř zachovala své přirozené zakřivení. Nejhorší je spát na břiše s hlavou na stranu. Existuje také celá řada zdravotních, anatomicky tvarovaných polštářů, díky nimž ulevíš krční páteři.
Čti také: Kdy je čas vyměnit matraci za novou?
Investuj také do kvalitních a pohodlných bot. Lodičky a ostatní boty na vysokém podpatku páteř zatěžují, neměla bys je proto nosit každý den. Výborné jsou boty se zakulacenou podrážkou, které posilují břišní a zádové svalstvo. Jakmile se jen trochu shrbíš, začneš ztrácet rovnováhu (například Shapes up, Walkmaxx).
Dřina a rozmazlování za odměnu
Důležité je vybrat si vhodný pohyb. Doporučuje se pilates, jóga, jízda na koni, cvičení na míčích anebo jízda na kole či plavání. U plavání ale zvol správný styl, prsa a motýlek zatěžují krční páteř, doporučuje se znak a kraul.
A trocha rozmazlování na závěr – zajdi si občas na masáž. Ta totiž zvyšuje tělesnou a duševní kondici, napomáhá při regeneraci sil a odstranění únavy. Navíc díky ní, pokud máš dostatek zdravého pohybu, můžeš zapomenout na bolavá záda. Masáž také může vyřešit řadu obtíží, vždy se ale řiď tím, jak se cítíš. Pokud ti masáž způsobuje bolest, zvol jiný druh alternativní léčby.
Text: Bára
Ahoj,musim říct že ja na bolest zad trpím hodně. Jsem kdeřnice takže moje záda dostávají pořádně zabrat. Musim chodit na masáže pravidelně. Co vám můžu všem doporučit je ranní joga,stačí 2krát týdně a cítím se lépe. Protáhnu celé tělo a proberu svaly o kterým ani nevím že je mám. Joga mi hodně pomohla i od bolestech a stuhlosti. A dokonce jsem se tím naučíla mít narovnaná záda :)