Děsí tě zkouškové, rušíš předsevzetí? Zažeň depresi

Vánoční prázdniny jsou za námi. Byla jsi s rodinou, užívala si nicnedělání u pohádek, ochutnávala cukroví, potěšily tě dárečky. Školu i jiné starosti jsi mohla na chvíli hodit za hlavu. Z oslav Vánoc se plynule přešlo na novoroční silvestrovské oslavy. Všichni si přáli šťastný nový rok 2011. A ti odvážnější vymýšleli i nějaké to novoroční předsevzetí. Začalo se ti to všechno už začátkem ledna bortit?

Jsi ve stresu? Zažeň lednové chmury!

Je tu leden. Měsíc, kdy vše začíná nanovo. Pohodové Vánoce skončily, místo toho nastupuje stres ze zkoušek a každodenní rutina. Ani že se ti nedaří plnit svá novoroční předsevzetí, ti na náladě také nepřidá. Co dělat, abys zvládla tento měsíc v pohodě a bez zbytečných stresů?

Udělej si plán

Nevíš, kde ti hlava stojí? Hodně lidem pomáhá, když si všechny důležité úkoly sepíší na papír a postupně je odškrtávají. Tím, jak uvidíš mizející splněné povinnosti, se ti zlepší nálada o sto procent a viditelné výsledky tě budou hnát dál. Také si pořiď pěkný diář, kde si piš úkoly, poznámky a věci na které nesmíš zapomenout, už nikdy v nich nebudeš mít zmatek.

Tip: Do diáře si napiš své oblíbené citáty nebo pozitivní myšlenky, které tě povzbudí. A zkus si přeorganizovat své poznámky.

Není na nic čas? Zastav se a vypni

Ze všech stran se na tebe valí povinnosti, které nepočkají. Čeká tě náročná zkouška ve škole, kamarádka po tobě chce pohlídat psa a svého kluka už jsi neviděla ani nepamatuješ. Co v takové chvíli dělat? Asi se budeš smát, když napíšu: na chvíli se zastavit. Kamarádce vysvětli, že teď bohužel na jejího čtyřnohého miláčka opravdu nemáš čas, příteli napiš zprávu, že na něj myslíš a těšíš se, až spolu zase něco podniknete, a na pár minut úplně vypni. Sedni si do křesla a pusť si pár svých oblíbených písniček, prohlédni si fotky z dovolené, kterou jste si s kamarádkou báječně užily, prolistuj módním časopisem, přečti si kapitolku z knížky, kterou máš rozečtenou, udělej si manikúru nebo si uvař nějakou dobrotu… Jsou to věci, které ti nezaberou moře času, ale zlepší ti náladu a učení ti pak půjde mnohem snáz.

Tip: Udělej si domácí pleťovou masku a chvíli se rozmazluj v koupelně. Nepomáhá to? Vyzkoušej jógu.

Ne a ne a nedaří se… Vyvztekej se!

Někdy se člověku opravdu nedaří. Odstartuje to neúspěšný test ve škole, pokračuje to hádkou s přítelem a do toho všeho nemůžeš sehnat brigádu, takže ti chybí peníze. Když se tohle všechno najednou navalí, je nejlepší se vybrečet nebo vyvztekat – podle toho, co ti vyhovuje. Klidně mlať do polštáře nebo si běž do posilovny zabouchat do boxovacího pytle. Po cestě domů se stav u kamarádky, o které víš, že tě vždycky podrží a povzbudí.

Tip: Všechno se ti bortí jako domeček z karet? Přečti si, jak začít znovu.

Potom se vrať k bodu jedna, udělej si plán: přihlas se na opravný termín testu, zavolej příteli a dej si za úkol každý den pár minut hledání brigády. A pamatuj, blbá nálada přepadne občas každého, je to jako na houpačce, ale slunce vyjde i další ráno a máš možnost začít den jinak – lépe. A kdybys nepoznala ty blbější dny, nemohla by sis dosyta užívat ty šťastné. Takže s chutí do lednových dnů, dají se zvládnout.

3 Comments
  1. Tak to umí zvednout náladu perfektně.. Ještě by to chtělo nepsat testy ráno v 7, kdy 99% z nás se ještě neprobudilo.. Nemáte nějaký tip, jak se tak hned ráno nabudit ? .. Momentálně mám toto i 3x týdně..

Leave a Reply

Your email address will not be published.