Proč je láska a randění v zimě složitější?

Zdá se, že zimní období je pro lásku jako stvořené. Jen si představ zasněženou krajinu a romantiku u krbu, v němž praská dříví, nebo třeba valentýnská vyznání lásky… Opak je ale pravdou! Podle průzkumů je období mezi Vánoci a Valentýnem pro vztahy vůbec nejrizikovější z celého roku. Proč tomu tak je a jak se negativním vlivům v zimě bránit?

Neohrozí zima váš vztah?

V lednu a únoru mají páry podle průzkumů až dvakrát vyšší riziko rozchodu a hůře se nám navazují i vztahy nové. “V průběhu nejchladnějších měsíců nám výrazně klesá energie a jsme náladovější,” vysvětlil příčiny negativních dopadů zimy na milenecké vztahy psycholog Seth Meyers. “Obojí způsobuje, že udržet vztah ve zdravé formě je pro nás obtížnější,” konstatoval.

Matku přírodu sice nepřemůžeš, ale přesto je možné působení mrazivého počasí na lásku minimalizovat. Přečti si, co by sis teď měla uvědomit a jak se s tím vypořádat.

Méně slunce, více vzteku?

Když je venku mínus patnáct, nechce se vám ven. Raději se zavřete doma v teple s tím, že to do jara nějak přečkáte… To se však pro partnery žijící spolu rovná uzavření se do zlaté klícky. Omezené možnosti aktivit v zimním období udělají své. Nudíte se a najednou na sobě navzájem začnete vidět více špatných vlastností. Jeden druhého rozčilujete, ale není pořádně kam uniknout. Psychologové navíc upozorňují na nebezpečí vyvolané zimními depresemi. V zimě jsou dny krátké, slunce vychází až kolem sedmé a ke spánku se ubírá už po páté odpolední. Chybí nám energie a trpíme nedostatkem hormonů dobré nálady – mnohé z nich nám totiž pomáhají vytvářet právě sluneční paprsky.

Co s tím? Buďte s miláčkem aktivní!

Nenech chmury, aby ve vás bobtnaly po celou zimu a otravovaly vám život. Důležité je překonat pohodlnost – teple se oblečte a bez reptání vyrazte ven. Na odpolední procházce si užijete zubatého sluníčka nebo se alespoň nadýcháte čerstvého vzduchu, který vám dokonale pročistí hlavu. Úplně nejideálnější jsou zimní sporty – běžte si zalyžovat, zabruslit na kluziště nebo se alespoň vyblbnout se sáňkami na kopci za městem. Večer možná odpadnete únavou, ale budete plní pozitivních pocitů a ráno se vedle sebe probudíte s úsměvem.

Tip: Přečti si, jak být fit i v chladných měsících. Nahradí nedostatek slunce solárium? – Pět mýtů o soláriích.

Máme větší chuť na jídlo než na sex

Cestou ze školy nebo práce se k domu musíš probojovat sněhovými závějemi, všude to klouže, mrznou ti prsty na všech končetinách a nestíháš utírat nos, který vypadá jako obří malina. Potom není nic krásnějšího, než si sednou v teple k televizi a smlsnout si na vynikající bábovce, dát si hrnek pořádného svařáku nebo čokolády. Představa je to úžasná, ale pozor!

V zimě máme tendence zapomínat na naše zásady zdravé stravy. Strkáme si do pusy páté přes deváté a ospravedlňujeme se tím, že je to na zahřátí. Největší chuť máme v zimě na sladkosti a obecně jídla bohatá na sacharidy. Konzumujeme také více alkoholu. Máme totiž pocit, že si tak doplníme chybějící energii. A řeč rozhodně není pouze o Vánocích. Výsledek? Neustále se cítíš těžce, jsi unavená, nic se ti nechce. Možná tě rozčiluje i ručička na váze a neustále se pozoruješ před zrcadlem. Pomyšlení, že bys teď měla miláčkovi udělat striptýz nebo navrhnout nějakou novou polohu, ti možná dočista nahání hrůzu.

Co s tím? Zamysli se nad svojí životosprávou

Zaprvé by sis měla uvědomit, že nejsi medvěd. V zimě se nemůžeš schovat do jeskyně a čekat, až přilétnou první vlaštovky z teplých krajů. Zima není žádné speciální období, které by vše omlouvalo, takže nemůžeš kašlat na své zásady, aniž by to mělo následky. Přemýšlej, co jíš – samozřejmě si občas můžeš dopřát sladkosti, ale rozhodně bys o nich neměla přežívat celou zimu. Právě teď tvé tělo potřebuje spoustu vitaminů a kvalitních živin. Nad sacharidy by měly v tvé stravě převažovat bílkoviny. Do svého jídelníčku zařaď především ryby, čistý tvaroh, zeleninu a vajíčka. Minimálně jednou za den si dej kousek ovoce. Budeš se cítit mnohem lépe a na jaře se vyhneš tomu příšerně ponižujícímu okamžiku, kdy zjistíš, že se už nevejdeš do své oblíbené sukně a zpod kabátku se ti na bocích rýsují špeky.

Tip: Nechceš se vzdát sladkýc dobrot? Přečti si, jak připravit cukroví a buchty zdravěji a s minimem tuků. Nejhorší ze všeho je ovšem přejídání z nudy. Ani v zimě bys neměla zapomínat na snídani.

V zimě se cítíme méně přitažlivé

Brrrr, to je zima! Na podprsenku bavlněný nátělník, hřejivý rolák, na něj mikinu, omotat se šálou, zabalil to péřového kabátu a na hlavu narazit chlupatou hučku. Také si v tom připadáš tak neskutečně “sexy”? Jakmile teplota překročí mínus deset, nemá cenu si hrát na dámu v kozačkách na jehlovém podpatku a slušivém vypasovaném kabátku – teď nastává holý boj o přežití. I doma raději vyměníš průsvitnou noční košilku za hřejivé pyžamo, chodíš v tlustém svetru a vlněných ponožkách. Cítíš se jako sněhulák? Není divu, že v zimním období máme obvykle nižší sebevědomí než v létě, kdy paradoxně žádný špíček neschováme tak snadno, jako můžeme teď. Úlohu zde hrají oba předchozí body – nedostatek slunce a špatná životospráva.

Co s tím? Potřebuješ zvednout sebevědomí

Skutečně sebevědomá žena si připadá stejně přitažlivá, ať má na sobě přiléhavé malé černé nebo klidně neforemný pytel. Nevěříš? Jak potom vysvětlíš, že se kolem tvé spolužačky, která se nikdy nelíčí a chodí v otrhaných riflích, vždycky točilo tolik kluků? A jak je možné, že blonďatá barbínka v růžových flitrových šatech zůstala shrbená sedět na diskotéce v koutě? Sebevědomí není o tom, co máš na sobě. Sebevědomí tkví uvnitř tebe a může vyzařovat a působit na lidi v tvém okolí nezávisle na tom, zda máš na sobě letní šaty nebo huňatý kožich. Pokud se v zimě cítíš ošklivá jen kvůli deseti vrstvám teplého oblečení, které nedovolí tvým křivkám vyniknout, chyba není v teplotě, nýbrž v tvém uvažování. Tvé sebevědomí potřebuje nakopnout. A klidně o tom mluv se svým miláčkem – ptej se ho, v čem se mu v zimě nejvíc líbíš. Uvidíš, že kluci to až tak neřeší – myslí především na funkční stránku oblečení a beztak vědí, co pod tím froté pyžámkem máš…

Tip: Přečti si tipy čtenářek, jak působit sebevědoměji. Nestačí to? Obklop se barvami, které ti sebevědomí zvednou.

Otestuj se: Jak poznáš, že váš vztah v zimě začal zamrzat?

1) Neměli jste sex už více než dva týdny. Když už na něj přijde, běží ti hlavou “proboha, jen ať to mám za sebou a je zase klid.”
2) Nemůžeš si vzpomenout, kdy jste spolu naposledy v sobotu večer někam vyrazili.
3) Místo toho, abyste si spolu popovídali, si raději zajdete na pivo. Když jste spolu jen sami dva, není to tak nějak ono. Vyhýbáte se hovorům mezi čtyřma očima.
4) Večery trávíte nejčastěji usínáním před televizí.
5) Těžko se ti vybavuje den, kdy tě na tvém miláčkovi něco nerozčilovalo. Zároveň si nepamatuješ, kdy ti sám od sebe polichotil nebo ti řekl něco hezkého. A naopak.
6) Zatímco dříve jste byli oba aktivní a pravidelně sportovali, teď vaše sportovní oblečení leží ve skříni už od konce října. Máš výčitky, že se ti dělá špek na břiše, a u přítele zase sleduješ značně ochabující svalstvo. Ani to vás ale nedonutí vyvléct se ze své pohodlnosti.
7) Největším potěšením ve vztahu je pro vás dobré jídlo.

Pokud jsi odpověděla alespoň na tři otázky kladně, měj se na pozoru – je dost možné, že se z vás stávají medvědi. Nemůžeš čekat, že přijde jaro, zase se probudíte a zase bude všechno takové, jak má. Zkus na problémech vašeho vztahu, které sis začala uvědomovat, zapracovat už teď.

https://slecna.info/wellness/sexy-pokahontas-nebo-snehurka-pet-mytu-o-solariich/
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.