Rodiče se rozvádějí. Jak se s tím vyrovnat?

Musíme ti něco říct, já a tatínek se rozvádíme. Neboj se, všechno proběhne v klidu, nebudeme tě tím zatěžovat… Je to vůči nám takto opravdu správné? Je v našem věku v pořádku, aby se tak důležité věci děly bez nás, i když jsou i o nás?

Máš právo mluvit rodičům do rozvodu?

Nebudu vyjmenovávat čísla a statistiky rozvodovosti, nezáleží na tom. Faktem zůstává, že rozvody jsou dnes docela běžnou věcí. Když se dva rozvádějí, je to pro ně těžké období. Ale kdo přemýšlí nad tím, jak se s tím vyrovnávají další členové rodiny? Už nám není deset let a vysvětlení, že tatínek se stěhuje pryč, protože má novou tetu, nám zajisté nestačí. Musíme se s tím vyrovnat a musíme to udělat sami. S vyšším věkem se pojí i jistá práva a důležitá rozhodnutí.

Je jasné, že rodiče spolu nebudou zůstávat jen kvůli dětem, když už se nemají rádi. Nerozvádí se ovšem jen oni dva, ale celá rodina. I já jsem dítě z rozvedené rodiny, měla jsem jen to „štěstí“, že jsem byla malá a nechápala situaci – na rozdíl od mé sestry, která si rozvod rodičů zažila ve dvanácti letech.

Na co máme právo a co je na rozhodnutí rodičů?

Jistě se nebudeme míchat do majetkového vyrovnání. Ale máme právo říct, s kým chceme dále žít, jak často chceme vídat druhého rodiče, a také právo na vyjádření emocí a citů. Než abychom své city potlačovali a nakonec skončili jako pochybná existence nebo něco podobného, je lepší volat po pozornosti hned na začátku. Je to stejný zásah do našeho života, jako do života rodičů. Měli bychom proto s rodiči mluvit, a to s oběma. Máme právo vědět, na čem se rodiče dohodli, kdy probíhá stání a další formality.

Tip: Přečti si rady, jak přežít dovolenou s rodiči. Často se s rodiči hádáš? Poradíme ti také, jak si udržet chladnou hlavu a jak zlepšit vztah s mámou.

Jak se s tím vyrovnat?

Je to smutná událost, ale není to konec světa. Pokud máme rozumné rodiče, bude jejich rozvod šetrný. Kontakt s oběma rodiči budeme přeci udržovat i nadále a čas všchno spraví, po necelém roce si zvykneme na nový režim.

A má to i svá pozitiva, najednou budeš slavit dvoje Vánoce, dvoje narozeniny a svátky – to je přeci dvakrát více dárků a dvakrát více lásky. Můžeš si z toho ale vzít ponaučení pro vlastní vztahy a vědět jasně, čemu chceš sama v životě předejít.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.