Zažeň stres a nasaj předvánoční atmosféru

Vánoce se nezadržitelně blíží, všude je shon, stres, utrácíme jako divé, musíme ještě upéct cukroví a dovymyslet dárky… Přitom by to měly být především svátky klidu a míru. Zkus se s námi od stresu alespoň na chvíli odpoutat a nasát vůni té správné předvánoční atmosféry.

Užij si Vánoce bez zbytečného stresu

Prvním signálem blížících se svátků je určitě zima. Po létě to není nic příjemného, ale i lezavé počasí si můžeš zpříjemnit. Je konečně ta pravá chvíle zapálit v krbu, udělat si čaj, grog nebo svařák a koukat do plamenů, poslouchat, jak příjemně praská dřevo, a užívat si, že jsi v teple a venku je zima. Je to uklidňující pocit.

Vánoční přípravy – milé starosti

Ze všeho nejdříve si zapal františka, okamžitě ucítíš známou sváteční vůni a vzpomeneš si na každoroční pocit pohody. Nejlepší cestou, jak františky sehnat, je vypravit se na vánoční trhy. Určitě tam nakoupíš i pár dárků pro kamarádky a rodinu, čímž zabiješ hned několik much jednou ranou. Trhy voní v tuto dobu svařákem a čerstvým stromkem.

Stejně jako františek ti domov provoní i cukroví. Péct ho je sice náročnější, ale stojí to za to. V dnešní době se už nikdo nepředhání ohledně počtu druhů, důležité je si to užít. A ta vůně za trochu námahy rozhodně stojí.

Tip: Poradíme ti, jak upéct vánoční cukroví zdravěji.

Podobné je to se stromečkem, který se tradičně zdobí na Štědrý den ráno. Nejdéle vydrží jedlička a také nejlépe voní. S živým stromkem je určitě víc práce a dlouho v novém roce nevydrží, ale vůně čerstvé pryskyřice a jehličí je zkrátka nenahraditelná.

Zvyky pro štěstí, zdraví a lásku

K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří i starobylé zvyky a obyčeje. O Štědrém dnu se dřív například nesměly vymetat chlévy a vynášet z domu odpadky. Lidé věřili, že by pak dobytek onemocněl a v domě někdo z rodiny umřel. Naši předkové zkrátka moc dobře věděli, jak si nejlépe odůvodnit, že se na Štědrý den nemá uklízet. Rodina si má trávit čas v klidu a pohromadě.

Tip: Přečti si tipy, jak stylově připravit štědrovečerní stůl a jak o Vánocích nepřibrat kila navíc.

Chceš vědět, jak se v příštím roce bude vyvíjet tvůj milostný život? Neprovdaná děvčata v tento den házela pantoflem. Když špička padla směrem ke dveřím, znamenalo to, že se dívka ten rok provdá a odejde tak z domu rodičů. Pokud špička směřovala dovnitř, měla pro nadcházející rok smůlu. Stejně tak se o Vánocích pouštěly po vodě v lavoru svíčky v ořechových skořápkách. Ta svíčka, která se držela u břehu, značila, že se dívka ten rok ještě nevdá, ta která plula ke středu, slibovala sňatek. Tedy když to dívce nevyšlo s pantoflí, měla ještě šanci se svíčkou.

Dalším známým štědrovečerním zvykem je rozkrojení jablka. Pokud dotyčný uvidí hvězdičku, bude po celý rok zdravý, kdo ale uvidí kříž, ten další rok onemocní nebo i zemře. Malý trik, jak si zajistit tímto zvykem zdraví? Jablíčko překroj vodorovně a ne od stopky. Podvod to není a přeci se jedním jablkem nebudeš zbytečně stresovat…

Myslete i na neočekávané hosty

No a už zbývá jen udělat bramborový salát, osmažit kapra a nezapomenout pod talíř schovat každému u stolu šupinku, aby měl v příštím roce dost peněz. A pozor, při štědrovečerní večeři by nikdo kromě hospodyně neměl vstávat, to nosí smůlu. Prostřeno má být pro celou rodinu a o jeden talíř navíc, kdyby přišel neočekávaný host. Někde se tento zvyk vysvětluje jako očekávání potomka do rodiny.

Zkus o Vánocích oživit alespoň některý z těchto zvyků, uvidíš, že tě prostoupí sváteční pocit štěstí a klidu. Stres je zbytečnost, které máme dost po celý rok, tak proč si jím kazit i nejkrásnější dny v roce?

Veselé Vánoce všem!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.