Chceš porazit chřipku? Vyzkoušej zázvor

Kýchání, ucpaný nos, škrábání v krku, bolavé svaly a zvýšená teplota. To všechno svědčí o nástupu chřipky, která tě na několik dní odrovná a odkáže do postele s hrnkem čaje s citronem. Určitě přemýšlíš, jak se ze spárů obludné chřipky dostat. Než ale sáhneš po Paralenu, dej šanci přírodě a jejímu skvělému vynálezu – zázvoru.

Zázvorový čaj s citronem vyžene chřipku z těla

Možná už jsi o něm slyšela od své babičky jakožto o „všemocném všeléku“. I když to zní poněkud nadneseně, v případě zázvoru nebyla babička daleko od pravdy. V době, kdy nebyla antibiotika, se zázvor užíval jako léčivo na celou řadu neduhů – záněty, plynatost, pálení žáhy, závratě, žaludeční nevolnost, ale také na chřipku a nachlazení.

Silného bojovníka proti chřipce nebo žaludečním nevolnostem ze zázvoru dělají účinné látky – údajně obsahuje přes 600 chemických látek – které tento nevzhledný kořen ostré chuti obsahuje. V leckterých produktech farmaceutického průmyslu bys je hledala marně. Obsahuje také celou řadu vitaminů a minerálů – B-komplex, hořčík, vápník, železo, fosfor, draslík a další.

Zázvor také zvyšuje tvorbu enzymů, které podporují trávení a zabraňují nadýmání. Má dezinfekční účinky (díky obsahu silic), napomáhá snížit horečku a podporuje pocení, což je zejména při léčbě chřipky důležité. Zázvor navíc dokáže zpomalit průběh některých druhů rakoviny a zmírňuje pocity nevolnosti po chemoterapii. Jeho zklidňující účinky oceníš také tehdy, pokud trpíš závratěmi při jízdě autobusem či autem, nebo při záchvatech migrény.

Jak zázvor konzumovat?

Zázvor se v Asii používá více než tři tisíce let jako koření v kuchyni (má pronikavou štiplavou chuť a výrazné aroma) i v léčitelství, především ve formě silného nápoje, koupelí a obkladů. Prohřívá, léčí revmatismus a má pozitivní účinky na plíce a dýchání. Dá se využít také na inhalace a napařování.

Jako nejlepší způsoby konzumace zázvoru se uvádí čaj, kandované kousky zázvoru nebo různé doplňky stravy obsahující zázvorové výtažky. Kořen zázvoru je běžně k dostání supermarketech v oddělením se zeleninou nebo v zelinářství. Nejkvalitnější kousky seženeš v obchodech se zdravou výživou nebo ve specializovaných prodejnách s produkty z asijských zemí. Kandované kousky s příjemně nasládlou chutí hledej především v obchodech se zdravou výživou nebo různých specializovaných bylinkářstvích, v běžných obchodech bys nemusela být úspěšná. V bylinkářstvích také nabízejí přírodní kapky nebo extrakty zázvoru v kombinaci s výtažky z jiných bylinek. Na doplňky stravy v podobě kapslí se zeptej v lékárně.

Tip: Víš, že jako prevence chřipky a nachlazení skvěle působí také bylinka echinacea?

Připrav si zázvorový čaj

K přípravě zázvorového čaje budeš potřebovat:
– kořen zázvoru,
– med (popřípadě sladký sirup)
– citron

Postup:
Z kořene odkroj přibližně dva centimetri tlustý plátek. Ukrojený kousek nejdříve oloupej a pak nadrobno nakrájej nebo nastrouhej. Poté zalij litrem horké vody, nechej chvíli louhovat a poté čaj sceď. Zázvor má sám o sobě pikantní chuť, trochu pálí a čaj se ti tak může zdát trpký, proto se doporučuje přidat do konvice jednu polévkovou lžíce medu, klidně i víc, záleží na chuti. Nedoporučuje se ale sladit cukrem. Pokud nemáš med, použij sladký sirup nebo sladidlo. A nakonec si čaj dochuť několika kapkami citronové šťávy – zlepší chuť a maximalizuje léčivé účinky, takže rýma s chřipkou tě do druhého dne rády opustí.

Tip: Přečti si, jaké prospěšné látky obsahuje med a jak jej využít. V dalším článku se zase dozvíš, jak zbavit tělo nahromaděných toxických látek.

Autorka: Pavlína

1 Comment
  1. Zázvor fakt pomáhá :-) i když podle mě zázvorovej čaj nechutná úplně nejlíp, tak rozhodně stojí za to ho vypít, člověku je pak hned líp.

Leave a Reply

Your email address will not be published.