Odejít od vlastních problémů a starostí nemusí být vždy zbabělé. Svižný krok ti pomůže k uvolnění a pročištění hlavy. Slečna ti poradí, jak využít chůze jako relaxační techniky při odbourávání stresu a třídění myšlenek.
Problémy ve škole, starosti doma. Nevíš, co dělat první, a všechno se to na tebe v poslední době kupí tak, že si už doopravdy nevíš rady. Potřebuješ trochu relaxace a hlavně utříbit myšlenky. Věř nebo ne, nejlépe to jde za chůze!
Ano, čteš správně. Chůze je totiž jedno z nejjednodušších a nejpohodlnějších cvičení vůbec, ke kterému se dokáže přemluvit i kdekterý lenoch. Snaž se chodit co nejvíce – můžeš třeba vystoupit z autobusu o několik zastávek dříve, aby sis před začátkem školního dne alespoň malinko urovnala věci v hlavě a provětrala se. Čas od času je dobré vydat se i na delší procházku do přírody nebo rovnou na nějakou túru. Hlavně nezapomínej na správnou výbavu v podobě batohu s pitím i menší svačinkou.
Relaxovat nemusíš jen vleže
Nazuj si turistické boty nebo obyčejné tenisky a hurá do přírody na výšlap. Můžeš si přitom vyzkoušet následující cvičení: Začni volným tempem a jdi vzpřímeně, uvolni ramena a narovnej záda. Zhluboka dýchej. Snaž se to vydržet alespoň deset minut. Cestou můžeš uvolnit rovněž jednotlivé části těla, může ovšem trvat nějakou dobu, než to na sobě opravdu pocítíš. Je potřeba se na to soustředit. Pomoci si můžeš i tím, že si řekneš: „Pravá noha je úplně volná,“ a takto pokračuješ v ostatních částech těla.
Při tomto relaxačním cvičení se pokus vnímat nejen tělo, ale také své okolí. Dělej věci, jako bys byla bláznivě zamilovaná. Dotýkej se stromů, vnímej jejich povrch, přivoň si k lučnímu kvítí, pozoruj ježky, všímej si svého okolí i okolních barev. A vnímej také vše po sluchové stránce, pokus se rozeznat zpěv ptáků od zvuků jiných zvířat, zkrátka naslouchej hlasu přírody.
Poté zrychli tempo, zhluboka dýchej a opět nezapomeň pohybovat pažemi. Rychlá chůze je dobré aerobní cvičení. Postupem času zkus střídat chůzi s joggingem. Dodržuj však takové tempo, při němž by sis ještě zvládla povídat. Na posledních deset minut opět zvolni, čímž se dýchání a tep dostane do normálu, a tím se vyhneš křečím v lýtkách.
Chůze pomůže k duševní vyrovnanosti
Základem při chůzi je ještě jedno podstatné pravidlo. Je důležité, abys “přepnula” na pozitivní myšlenky. Stačí si opakovat různé fráze, jako kupříkladu: „Jsem vyrovnaná se světem,“ či „Každým krokem dosáhnu míru a spokojenosti,“ nebo „Každým krokem se blížím k vyrovnanosti.“ Můžeš si sama zvolit, jakými pozitivními myšlenkami se necháš unášet, neboť budeš mít k této meditaci spoustu času.
Tip: Chceš při chůzi také hubnout? Vyzkoušej chůzi v přístroji vacushape, pořádně se zapotíš! Nebo si po klasické chůzy, kdy jsi rozehřátá můžeš udělat pár snadných cviků třeba na tvarování hýždí nebo zpevnění paží a hrudníku.
Stále nevěříš? Například buddhisté už celá staletí provozují takzvanou „meditaci při chůzi“, při níž se pohybují velice pomalu a soustředí se na každičkou součást vlastního pohybu. Zkus to také. Soustřeď se a vnímej zem pod patou i to, jak pokládáš nohu na cestu a zase ji zvedáš. Hlavně při tom neztrať rovnováhu!
Pokud jdeš s mladšími sourozenci na procházku, soustřeď se pro změnu na jejich tempo. Podobně to dělají Číňané. Zastavíš se tam, kde se zastaví i mladší sourozenec, přestože bys to místo za normálních okolností přehlédla nebo přešla dál. I takto bys měla najít ztracenou duševní rovnováhu a vrátit se uklidněná a uvolněná. Pravděpodobně budeš vnímat věci, jež bys obyčejně přehlédla.
Zajímavé…vyzkouším :-) třeba jen tak vypadnout ve školním dni ven a podívat se někam do přírody!