Sedm beauty prohřešků, které tě udělají starší

Ženy jsou ochotné vyhodit tisíce za zázračné kosmetické přípravky, které údajně zastaví stárnutí pokožky a “vyzmizíkují” už vytvořené vrásky. Pouze vrásky ale nejsou to jediné, co nás může dělat na pohled výrazně starší, než ve skutečnosti jsme. Zjisti, zda si nevědomky nepřidáváš pár let navíc.

Kde jsou ty roky, kdy jsme toužily vypadat starší…

Ve starých kulturách byly vrásky a další projevy stáří symbolem moudrosti. Dnes je však doba jiná – svět ovládl kult mládí a mnohé ženy i v šedesáti zoufale touží vypadat na dvacet. Kvůli tomu jsou ochotné podstoupit riskantní operace a utratit tisíce za kosmetiku a botox. Některé z si nich však v touze po dokonalosti roky naopak přidávají.

Už nějakou dobu sleduji diskuse na webu votocvohoz.cz, kde se v posledních týdnech strhla nová “vlna” – uživatelky do fóra nahrávají své fotografie a nechávají ostatní diskutující hádat, kolik jim je let (a případně co by na sobě měly změnit). Jedné z nich jsem tipovala v rozmezí 30 až 35 let. Jaké bylo moje překvapení, když prozradila, že ve skutečnosti jí je čerstvých dvaadvacet! Čím to? Špatným “naučeným” fotovýrazem? Nevhodným odstínem vlasů nebo líčení? Špatně vytrhaným obočím? Možná od každého něco…

Pokud nechceš, aby ti ve dvaceti lidé hádali o deset let více, vezmi si k srdci následující rady.

Výrazné líčení spodních řas

Silná vrstva černé maskary na spodních řasách ve stylu Twiggy může vykouzlit skutečně uhrančivý look. Pokud ale řešíš kruhy pod očima, výrazné mimické vrásky, pigmentové skvrny nebo jiné nedokonalosti v okolí očí, měla bys s řasenkou v případě spodního víčka hodně šetřit a použít ji maximálně k lehkému pročesání. Výrazně nalíčené spodní řasy totiž svádějí pozornost ke všem těmto nedostatkům, které narušují mladistvý vzhled.

Čti také: Řasenka – láska na celý život

Zkroť neposlušné kadeře

Rozčepířená kštice, rozlétané vlny, krepaté vlasy a neudržovaný účes nebo nevhodná barva ti můžou přidat i deset let navíc. Máš přirozeně vlnité vlasy, které se točí podle toho, na které straně jsi předchozí noc spala? Zkroť je pomocí vhodného střihu a se stylingem si nechej poradit od profesionálů. Pokud nemáš dostatek času na foukání nebo žehlení, sepni vlasy sponkami za uši a gelem nebo stylingovou pastou uhlaď kontury kolem obličeje.

Čti také: Tipy, jak si poradit se špatným střihem

Příliš tmavá rtěnka

Mladé dívce s ještě holčičíma očima může tmavě rudá rtěnka dodat na eleganci a vážnosti. V kombinaci s vhodným stylingem z tebe udělá ženu vamp. S přibývajícím věkem se ale tmavé odstíny stávají stále větším riskem. Pleť kolem úst začíná ochabovat, rty jsou sušší, ztrácejí na plnosti a sytě červená na nich vypadá příliš tvrdě. Pro mladistvější vzhled vol raději odstíny růžové nebo broskvové (ovšem ne ty moc světlé až do bíla!). I zde se s přibývajícím věkem zdrž třpytek, metalických nebo duhových odlesků. Zatímco tmavé barvy rty opticky zužují, poohlédni se po lescích a rtěnkách s “plump” neboli opticky zvětšujícím efektem.

Čti také: Jak vybrat správný odstín rtěnky?

Zažloutlé, neudržované zuby

Stejně jako pleť s věkem vizuálně stárnou také zuby. Mohou za to přirozené hormonální změny v těle i užívané léky. Kuřačky, kafařky nebo milovnice červeného vína, pozor! Zažloutlý chrup rozhodně není ozdobou mladé dámy. Kdo si zuby nechal speciálně vybělit, tvrdí, že bělostné zuby mu okamžitě rozzářily výraz tak, že na něm každý mohl oči nechat, a málokdo uhodl, v čem tkví změna. Neznamená to, že bys měla ihned podstoupit chemické bělení – stačí dbát na poctivou zubní hygienu a vybírat si kvalitní zubní pasty nebo prášky s bělicími účinky. Nejde však pouze o bělost – dojem kazí i křivé nebo ulámané zuby, zašedlé dásně či zubní kámen.

Čti také: Vrať zubům bělost přirozenou cestou

Maska na tváři

Zásadní pravidlo o make-upech: pleť by měly na pohled vylepšit, ne ji dělat ještě horší! Jedna z mých bývalých spolužaček dříve nosila tak silnou vrstvu make-upu a pudru, že si vysloužila přezdívku “Primalex”. Někdy tak moc toužíme po sametově hebké tváři bez nedokonalostí, že se nám podaří spíš pravý opak. Hutný make-up a kompaktní pudr mají tendenci ulpívat v jizvičkách a vráskách, a tím je ještě více zvýrazní. Před nanesením samotného make-upu proto na tvář nanes kvalitní podkladovou bázi (primer), které tyto nedostatky “zalepí”, pleť vyhladí a připraví na nanesení líčidel, které pak i déle vydrží. Velkou pozornost věnuj výběru odstínu make-upu – většina z nás má tendenci volit tmavší, než je naše pleť, čímž si také nechtěně přidáváme roky. Naopak pro omlazení vzhledu je vhodné pod oči a k obočí aplikovat maličko rozjasňovače.

Čti také: Manuál na používání pudru

“Přetrhané” obočí

Postupem let začínají řídnout nejen vlasy, ale také řasy a obočí. Pokud ho už teď musíš dokreslovat, měla by sis ho nechat maličko dorůst, dokud to ještě jde. Samozřejmě, ani srostlé křoví á la Frida Kahlo nebo Ošklivka Katka na svůdnosti zrovna nepřidají, ale špatně vytrhané může ve skutečnosti vypadat ještě hůř. Pokud sleduješ, že obočí škubeš čím dál zuřivěji na tenoučkou pidilinku, měla bys to zavčas zarazit. K dokreslování nepoužívej tužku – ta působí příliš ostře a uměle. Mnohem lepší je vybrat si oční stín v co nejpodobnější barvě odstínu obočí a nanést ho pomocí štětečku.

Čti také: Jak zamaskovat nepovedenou úpravu obočí?

Výrazná tvářenka na líčkách

Tvářenku nanášej pod lícní kosti, ne na “jablíčka”. To může vypadat roztomile na mlaďounkých holčičkách, zato obličej vyzrávající ženy potřebuje spíš dodat kontury. Stále se snaž o to, aby barva tvářenky působila co nejpřirozeněji – vybírej proto béžové, bronzové nebo lehounce broskvové odstíny. Někdy se stává, že si doma v koupelně naneseme tvářenku a všechno vypadá ok, ale jakmile vyjdeme na denní světlo, je z nás najednou Marfuša. Čím jsme starší, tím je to větší průšvih. Výraznější odstíny “zdravíček” si nechej na večerní příležitosti nebo na focení.

Čti také: Jak opticky zeštíhlit obličej?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.