Nové koníčky ti zpříjemní pochmurný podzim

Sotva podzim začal, už se ti zdá nekonečný. Nikam se ti nechce, raději sedíš doma v teple, jenže nevíš, do čeho “píchnout”. Nic tě nebaví a přepadají tě chmury. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Právě teď je nejvyšší čas zamyslet se nad využitím svého volného času.

Dej prostor své kreativitě

Někdo se jimi baví jen tak pro radost, jinému dokonce přinášejí alespoň drobný přivýdělek. Tak jako tak by náš život bez koníčků byl jaksi prázdný. Tvůj svět se přece nemusí točit jen kolem chození do školy nebo práce, spaní a domácích povinností. Že už jsi ze svých “dětských” zájmů vyrostla? Nikdy není příliš pozdě začít s něčím novým. Poradíme ti několik možností, které ti zpříjemní (nejen) dlouhé podzimní večery.

Scrapbooking: srdeční záležitosti v jedné knize

Proč si psát obyčejný deníček, když to jde udělat mnohem originálněji? Móda pestrobarevných koláží je zpátky. Pořiď si zápisník s čistými listy a v něm dej maximální prostor své kreativitě. Každý den (nebo alespoň jednou za týden) si do něj vlep obrázky čehokoliv, co tě pobavilo, zaujalo nebo nějak ovlivnilo. Do takzvaného “scrapbooku” si můžeš lepit fotky svých oblíbených herců, obrázky trendy kousků či parfémů, po kterých zrovna toužíš, míst která jsi nedávno navštívila nebo se tam chceš podívat. Místo tam najdou i výstřižky z novin a časopisů, vytisknuté zprávy a od kamarádů, které tě zahřály na srdíčku, básničky, úryvky oblíbených písniček nebo jakákoliv předsevzetí a vzkazy pro tvé “budoucí Já”.

Tip: Zkus si vyrobit originální gelovou svíčku nebo papírového draka pro podzimní blbnutí venku.

Nejde však pouze o psaní a lepení, neméně důležitý je i výsledný design. Při “psaní” deníčku se tak můžeš vžít do role stylistky. Kdykoliv si pak svými výtvory zalistuješ, vždy ti zvednou náladu.

Objev v sobě skryté výtvarné vlohy

Když jsi byla malá, nebylo dne, kdy by se ti do rukou nedostaly pastelky, voskovky, štětec s barvami nebo minimálně fixy. Kreslení jsi milovala – možná nevědomky jsi prostřednictvím něj zachycovala své fantazie, přání i skryté touhy. Snila jsi tak o životě v princeznovských šatech nebo louce plné barevného kvítí, nad kterou nikdy nezapadá slunce. Když jsi byla smutná nebo nemocná, papír a něco na psaní ti vždycky zvedly náladu. Postupně se ale pastelky z tvého světa začaly vytrácet. Tak schválně, kdy naposledy jsi něco nakreslila? Diagram ve fyzice?

Tip: Vyzkoušej třeba malování voskem nebo kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou.

Ke kreslení se můžeš vrátit kdykoliv, stačí jen najít chuť. Pokud by ses v něm ráda zlepšila, můžeš se také přihlásit na různé kurzy. Díky nim budeš rozvíjet svoji kreativitu a fantazii, dáš volný průchod svým emocím, odbouráš stres, strachy a naučíš se relaxovat.

Šperky jako koníček i přivýdělek

Možná i ty máš za sebou éru navlékání drobných korálků nebo vyrábění barevných náramků z bavlnek. Přestože jsi už možná všechny své staré výtvory vyhodila nebo je schováváš někde na dně šuplíku, určitě i ty čas od času obdivuješ nápady prodejců na Fleru nebo máš alespoň jednu kamarádku, která si své vlastnoručně vyrobené šperky pravidelně vystavuje na Facebooku a těší ji, když jí u nich všichni dávají “Líbí se mi”. Co takhle navštívit korálkárnu nebo výtvarné potřeby a zkusit si vyrobit šperk, který nebude mít žádná z tvých spolužaček?

Tip: Jak vyrobit náušnice z Fima? Nebo si přečti návod na zvířátka z korálků.

U svého prvního šperku nejdříve popřemýšlej, co by se ti zrovna hodilo. Ideálně si urči jeden ze svých aktuálně oblíbených outfitů a vymysli k němu šperk nebo jakýkoliv jiný doplněk přímo na míru. Inspiraci najdeš všude možně na internetu, v knížkách, speciálních jarmarcích s nezávislou módou anebo se můžeš poohlédnout po speciálních kurzech. Možná si vyrobíš jedny úžasné naušnice a budeš spokojená, možná svými výtvory o Vánocích obdaruješ všechny kamarádky, možná se ti několik kousků podaří doknce prodat a vyděláš si pár korun navíc. Tak jako tak získáš koníček, díky kterému se nebudeš most dočkat navíkend, přestože zrovna nemáš v plánu návštěvu divoké party ani žádný lákavý výlet.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. Scrapbooking jsem objevila už dávno. Používám ale obyčejný linkovaný sešit v tvrdých deskách.. Ani jsem nepřemýšlela, co s ním budu dělat, má jen zajímavé desky, do kterých jsem se strašně zamilovala a tak jsem si ho koupila :-) Nelepím a nepíšu do něj ale pravidelně, někdy na něj i více jak měsíc nesáhnu…
    Jinak, já jsem si oblíbila ještě pletení… Je to úžasný relax a je pak fajn, když nosíte něco, co jste sami vyrobili. Je to i pěkný vánoční dárek ;) Já třeba teď upletla mamce nákrčník a myslím, že jí udělá radost.

  2. Nevim cemu se mam venovat je mi 13 – 14a nemuzu najit najakou zalibu nevite proc piste na email jaky konicek bych mohl mit.

    dekuji

Leave a Reply

Your email address will not be published.