Očista pro krásu a zdraví (nejen) na jaře

Cítíš ztuhlé svaly, v zrcadle tě po celý den straší hutné vaky pod očima a vůbec k ničemu se nemůžeš dokopat. Říká ti to něco? Je to jasné, pustila sis žilou jarní únavu. Jak ji vyhnat ven a být zase fit a v pohodě jako před začátkem zimy?

Nastav jaru svá bledá líčka

Zimní období s životosprávou většiny z nás pěkně zamává. Příjem vitamínů je mnohem nižší a sportovní aktivity jsou přesunuty na druhou kolej. Pokud k tomu připočítáme velké množství konzervované stravy, pak tyto faktory společně s nedostatkem slunečního záření zapříčiňují starou známou jarní únavu a její „beználadový“ stav.

Naši předkové na jaře prováděli očistu organismu, která se skládala například z mrskání těla kopřivami a březovými proutky, podáváním klystýrů a půstu. Existují však také jiné účinné a mnohem méně drastické prostředky.

“Vykartáčuj” střeva

Dostatek vlákniny a příjem zakysaných mléčných výrobků zajistí přirozenou ochranu zdraví i očistu střev. Nerozpustná vláknina působí na střevo jako „kartáč“, který jej mechanicky vyčistí. Vláknina je zároveň „živnou půdou“ pro spřátelené bakterie, které pomáhají tvořit některé z vitamínů a brání vstupu toxických látek ze střeva do našeho těla. Ty se totiž navážou na vlákninu a s ní odejdou z těla ven. Vláknina nás chrání před zácpou a vznikem mnoha degenerativních onemocnění trávicího traktu. Podílí se dokonce na prevenci srdečně-cévních onemocnění.

Zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny – celozrnné pečivo, celozrnný kuskus, přírodní rýže, pohanka a další. Světová zdravotnická organizace doporučuje zkonzumovat denně 400 až 600 gramů ovoce a zeleniny. Denně zařaď také nějaké celozrnné pečivo nebo jiný celozrnný produkt.

Pravidlo, že všeho moc škodí, však platí i pro vlákninu. Příliš vysoké množství může nadměrně dráždit trávicí trakt a zabraňovat vstřebávání potřebných živin.

Zdrojem „prospěšných“ bakterií (takzvaná střevní mikroflóra) jsou zakysané mléčné výrobky, ale také doplňky stravy obsahující tyto bakterie v tobolkách. Tyto spřátelené bakterie ničí antibiotika, patogenní bakterie nebo látky, které vznikají při rozkladu některých potravin, například masa nebo uzenin. Proto pamatuj, že zejména po léčbě antibiotiky je vhodné pomoci tělu s obnovou přirozené mikroflóry. U zdravého člověka si organismus dokáže narušenou střevní mikroflóru obnovit. Ovšem lidé, kteří zásady zdravé životosprávy nedodržují, případně už mají nějaké zdravotní potíže, mohou během fáze obnovy trpět nejrůznějšími potížemi, například nadýmáním a bolestmi břicha.

Vitamíny a minerální látky? Hlavně ty přirozené

Čerstvé ovoce, zelenina a zelené natě jsou významným zdrojem vitamínů a minerálních látek – takzvaných ochranných látek, které jsou nezbytné pro správné fungování tvého organismu. Některé z nich ho navíc chrání před poškozením způsobeným nejrůznějšími škodlivinami. U zdravého člověka se při dodržování zásad zdravé výživy s hypovitaminózou (částečný nedostatek) téměř nesetkáme. Pokud se u zdravých jedinců přesto vyskytne, je výsledkem nedostatečné nebo jednostranné stravy. Cukr a bílá mouka nejenže téměř žádné vitamíny neobsahují, ale navíc je odčerpávají z organismu při trávení. Následkem může být únava, malátnost a podrážděnost.

Tip: Jsou biopotraviny zdravější než ty “obyčejné”?

Pro udržení zdraví je nejlepší si vybírat z čerstvých přirozených (nijak nezpracovaných) potravin, které kromě vitamínů obsahují i nejrůznější biologicky aktivní látky. Potřeba vitamínů se zvyšuje při onemocněních, tělesné i duševní námaze a stresu. Také alkohol, káva, antibiotika nebo antikoncepční pilulky nás obírají o některé z vitamínů a minerálních látek.

Očistná kúra z bylinářské poradny J. A. Zentricha

Směs podle bylinkáře Zentricha podporuje látkovou výměnu a je také mírně močopudná. Pokud se rozhodneš pro tuto „bylinkovou očistu“, dbej na dostatečný příjem tekutin.

Tip: Přečti si, jak správně připravit nálev nebo odvar.

Smíchej stejným dílem (60 gramů) od každé z následujících bylinek: list ostružiníku, list maliníku, list černého rybízu, list lesního jahodníku a list kopřivy. Směs řádně promíchej. Každý večer dej tři zarovnané polévkové lžíce této směsi do 0,75 litru studené vody a nech pod pokličkou vyluhovat až do rána. Ráno směs nechej projít varem, avšak zásadně jen několik vteřin. Potom odstav z plotny a nech vyluhovat ještě dalších pět až deset minut. Poté je čaj hotový, sceď ho a hrnek vypij nalačno. Zbytek je popíjej po doušcích během celého dne. Kúra by měla trvat tři týdny.

Sportem nejen k pěkné postavě

Pravidelná fyzická aktivita, především ta vytrvalostní, zlepšuje fyzickou a duševní kondici. Tím zvyšuje produktivitu práce i pracovní kapacitu – stáváme se výkonnějšími. V organismu vyvolává reakce, které jej pomáhají chránit před poškozením kyslíkovými radikály. Sport je také nejlepší prevencí srdečně-cévních onemocnění. Při sportování se v mozku uvolňují endorfiny, říká se jim také “hormony štěstí“, díky nimž se cítíš dobře a povzneseně. Navíc výrazně zlepšuje kvalitu spánku a snižuje napětí, „depresi“ i agresivitu.

Tip: Míváš ráno problémy se vstáváním? Přečti si, jak zlepšit kvalitu spánku.

Autorka: Míša

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.