Bojuj proti ženským problémům: prevencí, cvičením i výživou

Onemocnění ženských pohlavních orgánů může být velmi nepříjemné – a i když si teď mladá a na děti zatím nemáš ani pomyšlení, jednou může vést i k neplodnosti. Sama se ale můžeš postarat o prevenci a ochránit tak to, co dělá ženu ženou.

Normální je cítit se dobře. I při menstruaci

Infekce ženských orgánů mohou postihnout děložní hrdlo, sliznici dělohy, vejcovody, vajčníky, ale i močový měchýř. Způsobují je různé bakterie, které obvykle zaútočí, když je tělo celkově oslabené. Více jsou ohrožené mladé ženy, které častěji střídají partnery a při sexu se nechrání kondomem. Někdy však nemusí být příčina vůbec odhalena. Přečti si, jak problémům předcházet.

Jak poznám ženský zánět?

Oblasti postižené infekcí jsou zanícené a citlivé.  Občas se ale příčiny nemusejí projevit nebo jsou neurčité. Pozor si dávej, pokud máš nepravidelnou, silnou menstruaci nebo pokud krvácíš mimo své dny, trápí tě abnormální výtok a bolí tě záda. Při silnějším zánětu se často objeví i horečky a nevolnosti. Dalším z příznaků je i bolest či “píchání” v podbřišku. Mezi nejčastější typy ženských zánětů patří kvasinková infekce.

Tip: Přečti si, jaké jsou příčiny poševních infekcí – věděla jsi, že za nimi může stát i stres, nevhodný materiál kalhotek či nesprávná dieta?

Bolestivá menstruace umí potrápit

Pokud pociťuješ časté bolesti podbřišku, trpíš při milování nebo máš jiné problémy, určitě vyhledej lékaře. Pomoci si od bolesti můžeš ale i sama. Když tě bolí podbřišek, odpočívej. Přilož si na bolavé místo lahev s horkou vodou zabalenou do ručníku, aby si zvýšila krevní oběh a tím si snížila překrvení ženských orgánů.  Také si můžeš dát koupel a do vany si přidat tak šest kapek  mátového oleje. Pomáhá i sedací koupel – v teplé, studené a opět v teplé vodě – vždy na deset minut.

Při bolestivé menstruaci ovšem koupele z hygienických důvodů nejsou vhodné. Přečti si, co pomáhá na menstruační bolesti a jaké jsou příčiny silného krvácení. Na pozoru by ses měla mít, i pokud tě trápí nepříjemné pocity či bolest při sexu.

Správná “holčičí” výživa

Není neznámou věcí, že naše stravování má veliký vliv právě na zdraví. Pokud budeš dodržovat zdravou výživu, posílíš tím také odolnost vůči infekcím. Vyhýbat by ses měla průmyslovým potravinám a pokud holduješ alkoholu a kofeinu, měla bys omezit jejich příjem, protože snižují hladinu vitaminu B a zinku. Poševní mikroflóře nesvědčí sladkosti, jelikož nadmíra cukru vytváří ideální prostředí pro kvasinky. Naopak ti prospějí bíle jogurty, acidofilní mléka nebo třeba kysané zelí.

Tip: Přečti si sedm důvodů, proč jíst syrové potraviny. Na ženské záněty ti přídní cestou pomůže vyzrát rakytníkový olej.

Mnoho vitamínů a živin potřebné pro naše ženské tělo najdeš například v čajích nebo tabletách. Na akutní bolest ti pomůže nejlépe heřmánkový čaj.

Zpevni důležité svaly

Je to skvělá a účinná prevence. Zkus pravidelně dělat nějaký aerobní sport – aerobik, tanec, zumbu… Posílíš tak imunitu, protože tím podpoříš krevní oběh v pánevní oblasti a napomůžeš bílým krvinkám bojujícím proti infekcím proniknout do postižené oblasti. Také cvičení na břicho a záda napomáhá ke snížení překrvení. Ideálním cvičením je například také jóga nebo pilates.

Dva cviky na každý den

Posilování břicha:
Polož se na záda s nohama od sebe a pokrč kolena. Ruce polož na žebra a zhluboka se nadechni. Měla bys cítit, jak se ti vzduchem naplňují plíce a zvedá ti to tak ruce nahoru. Potom úplně vydechni. Chvíli si odpočiň a potom cvik opakuj.

Vyklenutí zad:
Toto cvičení ti pomůže především od bolesti v pánevní oblasti. Klekni si na čtyři, s nádechem vyhrb záda nahoru (jako když cvičíš polohu kočky) a počítej do pěti. Pak se nadechni a zároveň pomalu spouštěj záda dolů až do mírného prohnutí.

 

3 Comments
  1. Docela se mi líbí rada, že když mě při menses bolí podbřišek, mám odpočívat. Většinou mě to totiž chytne v práci a na nějaké odpočívání není čas (maximálně minutku v podřepu v kanclu a zase hurá pracovat). A nemyslím si, že odpočívat můžou i studentky. Ono se už na ženské problémy docela blbě vymlouvá, když máme Ibalgin, Aulin a tampony…

  2. Tak je asi jasny, ze to je rada , kdyz mas tu moznost. Tedy nejde o vymluvy, ale kdyz clvoek dorazi domu, na chvili si lehne, je to rada, ne DOGMA :D
    Takovy komentrare me dostavaji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.