Už jsi to zažila několikrát. Chtěla bys zhubnout, ale z určitých důvodů nedokážeš vydržet u diet ani cvičení. Čím to je? Většina problémů spojených s tloustnutím je ukryta v naší hlavě. Jak ji “přesvědčit”, aby ti nekazila tvá předsevzetí?
Pokud se opravdu pustíš do hubnutí, je jasné, že tě čekají určitá omezení. Jak ale docílit toho, aby mozek spolupracoval a nestavěl se do cesty ve tvém úsilí? Slečna má pro tebe pár rad.
Odměňuj se za úspěchy
Na začátku hubnoucího procesu se pochopitelně musíš vzdát svých nejoblíbenějších pochoutek. Jako odměnu si urči jeden den v měsíci, kdy si dopřeješ to, na co máš chuť. Po měsíci nízkokalorické stravy a malých porcí toho stejně tolik nesníš. Navíc zjistíš, že pokud si dopřeješ něco dobrého, tvoje váha se maximálně zastaví. Rozhodně tím ale nestoupne nahoru.
Tip: Zamysli se, skutečně potřebuješ hubnout? Poradíme ti, jak držet dietu a netrápit se při tom a jak zatočit s přejídáním.
Další odměny také nejsou na škodu. Co si takhle dopřát nové, o velikost menší džíny, šaty? Za ztracené centimetry si zkrátka dopřej něco, co tě potěší a bude i nadále motivovat.
Neboj se experimentování
Pravidelnost v jídle je důležitá. Zapisuj si vše, co sníš, a nejlépe i to, kolik kalorií to mělo. Nejlepší je jíst každé dvě hodiny – ale měj na paměti, že ne každé jídlo má mít stejnou kalorickou hodnotu jako oběd. Na svačinu je ideální třeba zelenina, ovoce, celozrnný chléb se šunkou a podobně.
Tip: Jak péct zdravěji? Podívej se na recepty na dietní vánoční cukroví.
Pouze pravidelná a vyvážená strava ale k úspěchu většinou nestačí. Slovy mé mamky: Hubnutí musí chutnat. Pátrej proto v obchodech po nízkotučných potravinách a poznamenej si ty, které se ti osvědčily. Potom už budeš vědět lépe, co ti chutná a co naopak ne. Neboj se ani zkoušení různých nízkokalorických receptů – klidně prostě improvizuj. Můžeš si tak vytvořit jídla, které ti chuťově uspokojí více, než kdejaká smažená klasika.
Pohyb tě musí bavit
Pokud jsi sportovní typ, máš vyhráno. Ale i pro nesportovce existují aktivity, které jim minimálně nevadí. Nemá smysl chodit do posilovny s tím, že se tam půl roku budeš týrat na přístrojích. Tato cesta vede jedině k totálnímu kolapsu celého hubnutí. Jdi na to proto chytře a vyber si pohyb, který je nejen efektivní, ale zároveň ti bude dělat radost. Ideálně střídej několik sportů.
Tip: Přečti si o Vacushape a Shapemasters – cvičení na přístrojích pro “lenochy” a zjisti, jaké chyby nejčastěji děláme při dietě a cvičení.
Začít můžeš s obyčejnou svižnou chůzí, můžeš začít tancovat, cokoliv. Aktivit je spousta a nepochybuji, že si mezi nimi vybereš. Pohybu se nebraň ani doma – může to být jednoduché – i důkladný úklid je vděčnou „spalovací“ aktivitou.
Najdi oporu
Jestli máš v okolí kamarádku, která také chce zhubnout, jděte do toho spolu. Budeš tak více motivovaná a můžete se vzájemně podržet nebo naopak vyburcovat. Na škodu není ani společné hubnutí s mamkou. Výhody to má i v tom, že doma nebudou zbytečné sladkosti, tučná jídla a tebe tak nebude nic pokoušet.
Taky jim, co muzu a sem furt hubena. Ale nestezuju si :)
Nevíte někdo kolik by měla vážit 12-13 dívka.Připadám si tlustá,že musím pořád zatínat břicho :(
Kristýna: Na váhu takto nemůžeš hledět. Když už, tak můžeš mrknout do tabulek BMI podle věkových kategorií – výpočet zahrnuje nejen váhu, ale také výšku a věk, případně pohlaví. Zjistíš tak, zda máš normální váhu úměrnou ke svému věku a výšce, případně podváhu nebo nadváhu. Mysli také na to, že kolem 13. roku se holky začínají vyvíjet, formují se jim ženské tvary – přece nemůžeme vypadat i v dospělosti jako malé beztvaré děvčátko :-) Spousta mladých holek se ale těchto změn lekne, protože přijdou nečekaně a jde to docela rychle. Možná proto se ve svém těle najednou úplně necítíš… Snaž se jíst zdravě, sportovat, ale rozhodně se nepouštěj do hubnutí pro zdánlivý špíček na břiše. Ještě rosteš, “pubertální” špíčky se postupně usadí na ta správná místa (to vím z vlastních zkušeností:-) a dietami bys tento přirozený vývoj jedině ohrozila. Pokud ale cítíš, že přibíráš opravdu výrazně a nemá na tom podíl tvůj životní styl, obrať se na lékaře.